Rigexpert AA-30.Zero
Low cost HF antenna analyzer component.
2260
RigExpert AA-30.Zero
HF Antenna Analyzer
The AA-30.zero by RigExpert is a new DIY Antenna Analyzer component you
rigexpert-aa-30
Rigexpert AA-30.Zero
.ZERO is even more powerful than the good old AA-30
RigExpert AA-30.ZERO
It is a standard AA-30 analyzer but without enclosure, LCD display and keypad.
But .ZERO is even more powerful than the good old AA-30.
Why is that ?
Are .ZERO ready for use?
.ZERO perfectly works with our AntScope software.
Want to DIY ?
Also we have already prepared examples of running .ZERO in the DIY projects.
Want to make your own automatic antenna tuner ? Use .ZERO!
Want to tune your antenna with driven elements sharply ? Use .ZERO to fine tuning.
Price & Power
It is not possible to find such an accurate and powerful analyzer at this price!
The dreams of radio amateurs will come true with this cheap and reliable device!
The AA-30.ZERO is intended for users who require flexibility, low-cost, and small size.
It comes without on-board USB or pin headers to keep the cost down.
It’s a best choice for a measuring core you want to leave embedded in a project.
Please note that the .ZERO operates at 5V (like most Arduino or Arduino compatible boards).
Connecting .ZERO to the PC
.ZERO communicates with external devices throug UART interface.
By default .ZERO uses UART2 interface.
To make our first project we could get, for example, the SparkFun USB UART Serial Breakout.
Specifications
Frequency range: 0.06 to 30 MHz
Frequency entry: 1 Hz resolution
Measurement for 25, 50, 75 and 100-Ohm systems
Housing: none
Display: 4 LED
Power supply: external
Communication interface: UART
SWR measurement range: 1 to 100 in numerical mode,
R and X range: 0…10000, -10000…10000 in numerical mode,
RF output
• Connector type: SMA, included, not mounted
• Output signal shape: square, 0.06 to 30 MHz
• Output power: +13 dBm (at 50 Ohm load)
Power
• Supply: External 5V
• Current consumption (max) 150 mA
General data
Dimensions (W x H x D) 55 mm x 69 mm x 5 mm (PCB only w/o connectors)
(2.1 in x 2.7 in x 0.2 in)
Weight 310 g (10.9 Oz) w/o connectors
Operating temperature 0…40 °C (32…104 °F)